Ana içeriğe atla

KENDİMİ BERBAT HİSSEDİYORUM

kendimi berbat hissediyorum
Kendimi berbat hissediyorum
Bazen her şey üstüme üstüme geliyor. Herkese gıcık oluyorum. Her şey batıyor. Bugün o günlerden biri. Gerginliğimin görünen nedeni tamam da, görünmeyen ve benim çözemediğim nedenleri var.
Mesela bugünkü gerginliğimin görünen nedeni… Kızıyorum insanlara; düşüncesizliklerine, patavatsızlıklarına, işgüzarlıklarına, da da da… Midem bulanıyor bazı yüzlere bakınca. Kalbinin karası oturmuş koca suratına bazı merhametsizlerin, bazı çıkarcıların fıldır fıldır dönüyor gözleri. Arkamı dönsem dedikoduma başlayacak o bakışı yakalamak iğrenç. Ama en kötüsü söyleyememek bunları, için için yıpranmak, aşınmak.
Göremediğim, çözemediğim, tam olarak tanımlayamadığım nedenleri de var bu iç sıkıntımın, gerginliğimin, bazen tükenmişlik hissetmemin. Kişisel gelişim kitapları okuyorum. Bir yığın tespit, analiz, öğüt beynimin içinde dönüp duruyor. Dön dön başım dönüyor. İçine atma sakın! Öfkeni, üzüntünü, kırgınlığını biriktirme, birçok hastalığın nedenidir bu. Enerjiler, auralar, çakralar, reiki, biyoenerji, kuantum…
Yaşam koçu mu lazım her birimize? Cep telefonları gibi birer cep yaşam koçumuz mu olmalı? ‘’Travmalarınızdan kurtulma yolları, metotları’’ şeklinde paylaşımlar görüyorum sık sık sosyal medyada. ‘’Yardıma ihtiyacınız var’’ın propagandası yer yerde. Ama dikkat edin, bu paylaşımların çoğunda belli bir maddi bedel karşılığında üyelik gerektirdiğini görürsünüz. Her şey para için insanoğlu, değil mi?
İşin özü. Bugün kendimi berbat hissediyorum. Patavatsız bir salağa izin verdiğim için kendime kızıyorum. Bunu dert ettiğim için kendime daha çok kızıyorum. Dert etmemenin yollarını para karşılığı öğretmeyi vaat edenlere ise artık diyecek söz bulamıyorum.


Bu blogdaki popüler yayınlar

BİR AMELİYATIN ARDINDAN...

Geçen hafta ameliyat oldum. On yılı aşkın bir süredir muzdarip olduğum ve hep ertelediğim bir hastalıktan… Ameliyat kelimesi hala çok ürkütücü geliyor, daha önceki tecrübelerime rağmen. Kesilmek… Dikilmek… Öncesi, sonrası… Zor yani… Ya anestezi olmasaydı! Ameliyat günü, sabah hastaneye giderken düşündüm. Çok ciddi olmasa da her operasyonda komplikasyon gelişme riski var. Ve canlı girdiğim o kapıdan cansız çıkabilirim. O an, ilk yüreğimi acıtan ‘’Çocuklarımın durumu ne olur?’’ duygusu oldu. Daha küçükler…  Anne ve baba etrafında dönen bir dünyaları var. Hele de bizim gibi çekirdek ailelerde… Anneanne, babaanne yok… Amca yok. Teyzeler, dayılar uzakta… Hastane odasında uzun bir süre ameliyat saatini beklemem gerekti. Araya giren acil vakalardan dolayı… Damar yolu açıldı. Önlüğü giydim. Nihayet almaya geldiklerinde kafamın içi bomboştu artık. En alt kata inerken asansör, hemşireler ve ben, sessizdik… Ameliyathanenin kapısı açıldı, benim adım ve doktorumun adı iletildi içeriye. Birkaç d…

BEZ BEBEĞİM KÜSTÜ MÜ?

Uzun cümleler kuramayacak kadar yorgunum…  Şırıl şırıl bir dere sesi olsun, havada portakal çiçeği kokusu ve ağaçlar yeşil dallı… Bir de çocukluğum…
Bez bebeğimin ipten saçları var, gözleri düğmeden. İçi pamukla dolu. Benimle konuşmuyor. Küstü mü?
Annem mutfakta kahvaltı hazırlıyor. Ekmek dilimleri üzerine kaymak yine… Her sabah, her sabah… Türkü söylüyor, öyle neşeli ki… Sesi güzeldir annemin. ‘’Dostum dostum, gelsene yarim’’diyor.  Evimizde huzur, soframızda bereket bir de annemin gölgesi … Yeter bize.
Bahçemizde maydanoz, soğan yetiştiriyoruz. Sarmaşık gülleri, fesleğen, küçük limon ağacı… Akşamüzeri sulanıyor hepsi. Mis gibi toprak kokusuyla etrafa yayılıyor mutluluk.
Hava kararıyor sonra yavaştan. Yemek kokuları sarıyor bu defa yuvamızı. Yer sofrasında ve küçücük evimizde birbirimizin gözlerine bakabilecek kadar yakınız.
Kışın sobada odun çıtırtıları, üstünde kestane ve mutlaka çaydanlık…  Olmalı.
Sonra dağıldılar birer birer… Bez bebeğim, kaymaklı ekmeğim, ‘’Dostum, dostum’’ türküs…

TÜRKİYE’DE BİLİM İNSANI OLMAK

Bir bilim insanı olmak üzere kimya eğitimi aldım. Hem de Türkiye’nin en saygın üniversitelerinden birinden... Eğitimim boyunca, bu değerli bilimin ne kadar heyecan verici ve ne kadar zor olduğunu gördüm. Mezun olduktan sonra mesleğimi kısmen de olsa icra edebileceğim bir işe girebilecek kadar şanslıydım. Sonraki yıllarda farklı sektör ve pozisyonlarda çalışmak zorunda kaldığım için uzaklaştım kimyadan. Türkiye’de bilim insanı olmak çok zor çünkü. Bunu, birçok değerli, zeki arkadaşımın yıllarca iş bulamaması ve çok farklı alanlara yönelmek zorunda kalmasından da biliyorum. Kendimden de… Son zamanlarda kimya, fizik, biyoloji, tıp gibi bilim dallarının yabancı dizilerde ne kadar sık kullanıldığını gördükçe, izlerken hem heyecanlanıyor hem üzülüyorum. Böyle birkaç dizide kahraman bir kimyager… Deneyler, buluşlar, teorilerle nasıl ilgi çekiyor, nasıl hayran bırakıyorlar… Ben de bir kimyagerim! Diplomamda öyle yazıyor! O bilgiler pratikleşme şansı bulamadığı için uçup gitti ama. Organik, fizi…